Betonové podlahy s rozptýlenou výztuží nacházejí čím dál častější uplatnění při projektování a realizaci průmyslových staveb všech typů, ať již to jsou průmyslové budovy, skladovací plochy, administrativní budovy, parkovací stání či zemědělské objekty.
Jejich nespornou výhodou je rychlost výstavby a snížení její ekonomické náročnosti díky eliminaci několika finančně náročných a časově omezujících technologických postupů, jakými jsou vyvazování a vyztužování desky pomocí ocelových rohoží, možnost odpadnutí čerpadla na beton atd.
Podle geologických podmínek, požadavků na statickou a dynamickou únosnost betonové desky a dalších ovlivňujících faktorů je dimenzováno potřebné množství výztuže pro drátkobetonové desky.
V současnosti lze rozptýlenou výztuž použít ve dvou různých modifikacích s různým výsledným efektem. První variantou jsou rozptýlené výztuže v podobě ocelových tažených nebo frézovaných drátků, kde poměr tloušťky k délce dosahuje mezních hodnot 1: 40 (obvyklá délka drátku je cca 50 mm). Druhou alternativou je použití polypropylenových vláken, která se používají do betonů s menšími konstrukční výškou (např. cementové potěry atd., kde působí namísto ocelových rohoží – Kari sítí). Je možno použít rovněž dalších polypropylenových provazců, které zvyšují statickou funkci v dozrálém betonu či eliminují vznik mikrotrhlin v betonu.
Rozptýlená výztuž v podobě tažených nebo frézovaných drátků zlepšuje vlastnosti podlahových betonových desek jak při statické zátěži, kdy dochází k výraznému zvyšování jejich únosnosti, tak i při dynamickém namáhání, kdy se zvyšuje trvanlivost betonových desek.
Princip spočívá ve všesměrné orientaci tažených nebo frézovaných drátků rozptýlených v desce. Pokud podlahové betonové desky uložené na podkladu tvoří polopružný prostor, je kryt z cementového betonu zvýšeně namáhán dynamickým zatížením (manipulačními vozíky nebo jinou dopravou) a tento typ výztuže pak podchycuje všechna napětí v betonové desce.
V daných případech je deska namáhána prakticky všesměrně, zejména tahem za ohybu v kladném i záporném směru. Rozptýlená výztuž dále umožňuje snížit mocnost betonové desky cca o 10 % oproti betonové desce z prostého betonu.
Rozptýlená výztuž bývá v příslušných dávkách podle statického výpočtu přimíchávána do autodomíchávačů, kde dochází k jejímu promíchání do čerstvé betonové směsi.
Najdete nás
KK Stav Concrete s.r.o.
Pobočka morava:
Galašova 156
753 01 Hranice
odkaz na mapu
Pro opravy jak lokální, tak celoplošné renovace je základně důl...
Kontaktní telefon: +420 731 520 145 / +420 736 622 435
Napište nám: info(a)kkstav.cz
Realizace průmyslových podlah,
strojně hlazených betonů,monolitů, epoxidových stěrek,
litých a dekorativních podlah
Sídlo společnosti:
Bořivojova 878 / 35, 130 00 Praha 3
Pobočka morava:
Galašova 156, 753 01 Hranice
Přidejte se k nám na síti facebook
a staňte se našimi fanoušky.
Mobilní verze, Copyright © 2012 KK Stav Concrete s.r.o., Design wedipa.com